Výstroj kotle

22 Lis

Na tomto místě uvidíte záznam postupů oprav všeho, co můžeme nazvat příslušenstvím kotle.

Repase píšťaly

Ještě bude následovat vybroušení svárů, výměna šroubů a podložek za mosazné a nástřik táhla sametově černou.

Jedná se o normalizovanou parní píšťalu (shodnou s typem ČSD, jen menší provedení). Skládá se z misky (1) a talíře (2) s vedením vřetena. Pára, unikající štěrbinou, naráží na ostrý okraj zvonu (3). Proud páry rozkmitá zvon a vzduch v něm tak, že vzniká zvuk pískání. Zvuk závisí na průměru zvonu a výšce zvonu. Pára je přiváděna zespodu, a to stlačením vřetena (4), které je uloženo příčníkem (7) ve spouštěcí páce, podepřené opěrou (5). Po uvolnění páky stlačená pružina (6) vytáhne vřeteno zpět do sedla, a tím uzavře otvor páry.

Zdroj: Příručka pro strojvedoucí, Dopravní nakladatelství Praha, 1957
A je hotovo. Vše je ošetřeno černým základním, a posléze černým povrchovým PUR nátěrem. Všechny šrouby a podložky jsou nyní mosazné, takže by to snad mohlo nějaký čas vydržet pěkné.

Repase sacích napaječů (injektorů) Friedmann ABY typ 5

Řez sacím napaječem Friedmann, Příručka pro strojvedoucí, Dopravní nakladatelství Praha, 1957. Páka pro uzavření přívodu (28), vřeteno parního připouštěcího ventilu (24), přívod páry (16), přívod vody (17), chloptač (11), šroub pro uzavření chloptače (14), výtlak vody do kotle (18), prstencová hubice (34), soustava vnitřních hubic (36, 37); hubice parní, hubice mísící a výtlačná hubice vodní.

Základní princip provozu sacího injektoru: Napaječ se nejprve naplní vodou z tendru (vany), přičemž vzduch a část vody z něho vytečou přes záklopku chloptače. Následně je do injektoru vpuštěna pára, která ve styku se studenou vodou zkondenzuje a vytvoří se podtlak. Ten způsobí uzavření chloptače a přisávání další páry. Pára v trysce přívodního potrubí získá vysokou rychlost a její proud proteče do difuzoru výstupního potrubí, přičemž s sebou strhne část napájecí vody. Dojde opět ke kondenzaci páry, která se smíchá s napájecí vodou a opět vytvoří v napaječi podtlak.

Maximální výkony injektorů se rozdělují do skupin dle stupnice 3 – 11 při kotlovém tlaku 13- 13 kg/cm2 a teplotě napájecí vody do 20 st. C.

Číslo injektoru34567891011
Výkon v l/min25406088120165210260300
Nálezový stav
Soustava všech hubic

Práce na rekonstrukci kapotáže parního dómu a písečníku