Před tím, než byly odeslány domky náprav do slévárny, bylo zapotřebí učinit na nich některé úpravy. Získané domky měly přípravu pro centrální mazání druhým mazacím lisem. Tato úprava však není pro naši mašinku žádoucí, protože cílový stav má být co nejvíce shodný se stavem výrobním, tj. domky budou mít mazání ruční. Proto bylo nutné domky zcela očistit od koroze a zbytků kompozice pánví, což bylo nejprve provedeno zahřátím autogenem, posléze též ofrézováním, které bylo citlivější. Pak následovala další série ručního čištění a zabrušování vyvařených částí s puklinami, vypálení dílů pro spodky domků na CNC plasmovém portálu, vyřezání centrálního mazání a zaslepení (zavaření) otvorů, opravy závitů pro šrouby, výroba nových kluznic. Dvířka pro ruční mazání se zatím řeší.
Opravy probíhaly střídavě ve VOŠ obalové techniky a SŠ ve Štětí a v mé dílně nedaleko Kralup nad Vlt.











Celkem dlouho mi trvalo, než jsem nalezl kompromis pro krytky mazacích otvorů domků. Nakonec jsem se přiklonil k variantě, kterou mi kamarád Ivoš vyfotil na lokomotivě ČKD B70. Sice jsem se u BS-80 pozdější série setkal s jinými krytkami, ale nemyslím si, že tato volba byla špatná. Navíc, naše BS-80 má první variantu vnějšího rozvodu a pojezdu, kdy tyčoví se blíží pojetí, jako u B70. Tak proč nezvolit tento druh krytky. Na spodním obrázku je detail krytek lokomotivy B70 (foto Ivo Kočí).

Narážecí ústrojí bude řešeno zcela novovýrobou. To, co na mašince bylo při jejím prodeji z Mladějova, se bohužel ztratilo v propadlišti dějin a byla navařena spřáhla, zdánlivě připomínající provozovaná např. v Králově Dvoře. Ta jsou pro provoz nepřijatelná, a tak budou vyrobena taková, jaká měl stroj z výroby v roce 1951.

V červnu 2025 bylo konečně za pomoci kamarádů z našeho spolku rozebráno torzo mašinky na jednotlivé díly. Nápravy se osoustruží. Bouda a rám pojedou do mé dílny. Jejich opravy budou předmětem extra příspěvku (foto Ivo Kočí).











Před převozem rámu na mé pracoviště byly odstraněny některé díly. V první řadě jsou to listová pera, která se snažím zrenovovat, dále pak poničená stupačka. Bylo by asi lepší udělat novou, ale přišlo mi pravdivější použít tu, co už něco zažila a trochu ji „srovnat“.






Další kapitolou práce na mašince je dekompozice rámu, vyřezání poškozených částí (vrchní stěna se vzedmula vymrznutím někdy v hluboké minulosti), odstranění neautentických prvků, které vznikly někdy v době existence stroje na Slovensku (zbytečná navařená čela rámu, pseudonárazníky apod.).



V květnu 2026 se rozjíždí velká akce dekompozice rámu lokomotivy. V první řadě jsme přistoupili k demontáži falešných čelníků. Jaký byl důvod jejich instalace na lokomotivu jsme nepochopili. Připomínám, že kdosi z lokomotivy odstranil původní narážedla, navařil falešné čelníky a na ně taktéž falešná narážedla. Opravdu se jednalo o velkou „improvizaci“. Naším záměrem je pochopitelně uvedení rámu do stavu odpovídajícího výrobě, včetně vyhotovení narážedel dle originálního provedení z ČKD.





Z rámu byly postupně vyjmuty další prvky, jako je těleso brzdy listové příčné pero, uchycení podélných listových per, potrubí od napaječů do vany rámu apod.

Na horním obrázku kolega Tomáš právě pálí vrchní plech, který bude přivařen do rámu namísto původního, vymrznutím prohnutého.







