Značení

2 Čvn

Ačkoli můžeme tuto kapitolu znovuzrození mašinky pokládat až za příslovečnou „třešinku na dortu“, snažím se i k výrobě štítků přistupovat systémově a připravovat je paralelně s dalšími, pochopitelně závažnějšími činnostmi. Předpokládám, že původní štítky z naší lokomotivy má již roky někdo ve sbírce. Nechť mu tedy dělají radost, a my se s kamarádem a umělcem Františkem Hejdou pustíme do jejich replik ;-).

V rámci rekonstrukce značení na lokomotivě budou postupně vyrobeny následující štítky:

  • kotelní štítek 1 ks
  • výrobní štítek lokomotivy 2 ks
  • štítek s logem ČKD 2 ks

Nejprve byly znaky nakresleny ve 2D grafickém editoru, posléze z této grafiky vznikly 3D návrhy, na kterých byla domluvena konečná forma výroby. U kulatého znaku ČKD se rozhodovalo mezi variantou klasického CNC opracování (hlubší reliéf, ale možné cesty nástrojů na povrchu štítku a nutné pískování, nebo využití reliéfu s rádiusem metodou leptu. Druhá varianta byla shledána jako autentičtější vůči originálu.

Na tyto štítky jsem se dlouho těšil. Myslím, že se podařilo autentické dílo. Schválně jsme použili i „nedostatky“, které byly součástí původních štítků. Samozřejmě bude následovat vybarvení. Původní štítek, který byl předlohou, byl určen pro akumulační lokomotivu CS 40A a svým provedením souhlasí se štítkem pro BS-80.